Jednodňová
chirurgia

Laparoskopia hernie a žlčníka

 

Laparoskopia predstavuje endoskopickú operačnú metódu, pri ktorej sa pomocou endoskopických inštrumentov pod kontrolou kamery vykonávajú operácie brušnej chirurgie, urológie a gynekológie. V súčasnosti patrí k bežným diagnostickým a liečebným metódam a pomocou nej sa operujú takmer všetky orgány brušnej dutiny. K najčastejším laparoskopickým zákrokom vo všeobecnosti patrí hernioplastika (odstránenie hernie), cholecystektómia (odstránenie žlčníka) a apendektómia (odstránenie apendixu, teda červovitého výbežku slepého čreva).

 

K výhodám laparoskopických operácií patrí malá operačná rana a z toho vyplývajúca kratšia rekonvalescensia a rýchlejšie hojenie rán, menšie pooperačné bolesti, menšia strata krvi, menšia stresová reakcia organizmu v priebehu operácie, ale aj možnosť detailnejšieho pohľadu na orgány v brušnej dutine.

 

 

 

 

Laparoskopia žlčníka

Laparoskopia žlčníka alebo aj cholecystektómia patrí k bežným laparoskopickým operáciám. Žlčníkové bolesti vedia pacientov poriadne potrápiť. K ich najčastejším príčinám patria žlčníkové kamene a následná žlčníková kolika. Zdravý žlčník nebolí, pri kameňoch však pacient pociťuje rôzne príznaky ako napríklad rýchly nástup tupých alebo kŕčovitých intenzívnych bolestí pod pravým rebrom, ktoré môžu vystreliť až do oblasti chrbta, lopatky či žalúdka, tráviace problémy, koliky, citlivé a tuhé brucho v oblasti žlčníka, zvracanie, grganie, nadúvanie, zvýšená teplota, citlivosť či zvyšovanie stupňa bolesti pri predklone, hlbokom nádychu alebo tlaku na bolestivé miesta.

 

Bolesti môžu byť sprevádzané aj zápalom alebo aj zožltnutím pacienta. V takýchto prípadoch neváhajte vyhľadať lekársku pomoc. Pri opakovaných bolestiach a žlčníkových záchvatom sa odporúča laparoskopická operácia, pri ktorej vám žlčník odstránia aj s kameňmi a celá operácia sa vykoná z 2 až 3 asi 1 cm rezov a jedného 2 až 2,5 cm rezu nad pupkom, cez ktorý sa žlčník odstráni. Jeho odstránenie nemá pre organizmus žiaden dlhodobo negatívny vplyv, preto nie je dôvod takýto zákrok odkladať.

 

 

 

 

Laparoskopia hernie (prietrže)

Laparoskopia hernie (prietrže, alebo aj ľudovo nazývaného pruhu) patrí k bežným laparoskopickým operáciám. Hernia je oslabenie alebo natrhnutie brušných svalov, pri ktorom sa tukové tkanivá alebo črevá vytlačia cez oslabené miesto. 

 

Najčastejšie sa vyskytujú v brušnej stene, v slabinách, pod slabinou a v pupku. Časté sú aj prietrže v jazvách po operácii.

 

Presná príčina vzniku herní nie je známa, ale predpokladá sa, že je to predovšetkým nevhodná/zvýšená fyzická aktivita, slabá pevnosť brušnej steny, ale aj genetický potenciál a typ kolagénu v tkanivách. Samozrejme oslabenie dutiny brušnej je bežné pri tehotenstve, pôrode, úraze alebo chirurgickom zákroku.

 

Ak ste spozorovali niektoré z príznakov, ako sú pocit, že vám v oblasti brucha alebo slabín niečo prasklo alebo sa pretrhlo, vidíte alebo si viete nahmatať vypuklinu alebo hrču, trpíte bolesťami pri fyzickej námahe, dvíhaní bremien alebo kašľaní, mávate pocity tlaku, slabosti, pálenia alebo bolesti v oblasti slabiny, podbruška, brucha alebo u mužov v oblasti mieška, určite vyhľadajte lekára, ktorý určí o aký druh hernie ide a následne vám určí aj spôsob liečby. Jedným z nich je laparoskopická operácia, ktorá sa robí cez tri malé 5 – 12 mm rezy v brušnej stene a trvá cca 30 – 60 minút. Pri takomto zákroku sa pomocou laparoskopu vyhľadá pruh, vypreparuje sa a cez brušnú dutinu sa na miesto oslabenia vkladá sieťka, ktorá miesto fixuje. Jedná sa o teda miniinvazívny prístup, ktorý je zväčša bezbolestný a pacient po ňom rýchlejšie prejde rekonvalescenciou.

 

 

 

 

 

Aké bude u nás počasie?